Asset Publisher Asset Publisher

200 drzew w prezencie urodzinowym!

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka posadzili 200 drzew, aby upamiętnić 200-lecie powstania budynku szkoły przy ul. Grodzka 1 w Kaliszu i wziąć udział w ogólnopolskim Święcie Drzewa.

W akcji pomogło Nadleśnictwo Kalisz, na terenie którego przeprowadzono całe przedsięwzięcie. Pod okiem naszych kolegów i koleżanek leśników, po szczegółowym i dokładnym instruktażu licealiści wraz z opiekunami posadzili drzewka.

Uczniowie na własnej skórze przekonali się, że sadzenie drzew mimo, że na pierwszy rzut oka czynność łatwa i przyjemna, do najłatwiejszych zdecydowanie nie należy. Po kilku poprawkach młodzi przyrodnicy nabrali wprawy i odnieśliśmy wrażenie, że praca ta sprawiała im coraz więcej przyjemności. Nie obyło się bez strat - entuzjazm do pracy zaowocował połamaniem szpadla, młodość ma jednak swoje prawa, dlatego nad losem narzędzia nikt nie ubolewał. Mamy nadzieję, że posadzone 18 października młode drzewa przyjmą się w naszym winiarskim lesie i będą cieszyć oczy przez długie lata - powiedziała z radością jedna z kaliskich licealistek.

Spotkanie w Lesie Winiarskim dla młodzieży nie zakończyło się jednynie na sadzeniu drzew. Uczniowie akcję rozpoczęli od warsztatów dot. stresu klimatycznego w LCE „Las Winiarski”. Po sadzeniu licealiści wraz ze specjalistą ds. edukacji leśnej Beatą Kątną udali się obejrzeć nowo oddane zbiorniki wodne, powstałe w ramach programu „Mała Retencja Nizinna”, tam wszyscy dowiedzieli się jak ważna jest woda zarówno dla nas jak i w lesie.

Całe spotkanie zakończyliśmy przy miejscu pamięci narodowej, gdzie podczas okupacji, ówczesny podkaliski las był świadkiem zbrodni dokonywanych przez hitlerowców na mieszkańcach Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego. W miejscu egzekucji, na początku lat 60-tych, wzniesiono betonowy obelisk z płytą poświęconą tym tragicznym wydarzeniom.