Aktualności Aktualności

Jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny

Pierwsze przymrozki za nami, a wraz z ich nadejściem w lesie rozpoczynają się jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny.

Jest to czynność  obligatoryjna, o której mowa w Instrukcji Ochrony Lasu. Celowością poszukiwań jest ocena zagrożenia drzewostanów sosnowych przez szkodniki liściożerne, które charakteryzuje zdolność do masowych pojawów (gradacje). W ściole szukamy strzygoni chojnówki - Panolis flammea, poprocha cetyniaka – Bupalus piniaria, siwotka borowca – Hyloicus pinastri – gatunki te zimują w stadium poczwarki, barczatki sosnówki  - Dendrolimus pini – zimuje gąsienica, gatunki z rodziny borecznikowatych – Diprionidae – zimują larwy w kokonach oraz osnuja gwiaździsta – Acantolyda posicalis – zimuje larwa bez oprzędu, a spotkać ją możemy w utworach mineralnych gleby. Pracę wykonujemy zgodnie z załączonym schematem i corocznie w stałych partiach kontrolnych (PK).

Należy sobie uświadomić, że ta prosta czynność ma duże znaczenie prognostyczne i porównać ją można do badania morfologii krwi. Organizm jakim w tym wypadku jest las będzie w stanie homeostazy wtedy gdy wszystkie jego składowe mieszczą się w granicach optimum, gdy jest inaczej „las choruje".

 Leśnicy z Nadleśnictwa Kalisz są obecnie na etapie kończenia prognozowania zagrożenia. Jaka będzie prognoza dla naszego nadleśnictwa, tego dowiemy się po weryfikacji, której dokona Zakładu Ochrony Lasu (ZOL).