Lista aktualności Lista aktualności

Czy wiesz, że jeż…?

10 Listopada Dniem Jeża!

Jeż jest największym ssakiem owadożernym w Polsce i zamieszkuje: widne lasy z bogatym podszyciem, zarośla i zagajniki liściaste, obrzeża obszarów zabudowanych, parki miejskie, nieużytki, cmentarze, działki, sady i ogrody.

Mimo wielu mitów na temat jeży, nie daj się zwieść jego wizerunkowi noszącego na grzbiecie wegetarianina, to zręczny łowca! W czasie nocnych wojaży potrafi upolować ofiary o łącznej wadze 1/6 masy swojego ciała. Jego ofiary to głównie owady, małe gryzonie, jaja ptaków, ale też węże, a nawet jadowite żmije!

W Polsce występują dwa gatunki: jeż wschodni (Erinaceus concolor), zamieszkujący tereny niemal całej Polski oraz jeż europejski lub zachodni (Erinaceus europaeus), którego granica zasięgu przebiega przez Śląsk, Ziemię Lubuską oraz Pomorze Szczecińskie. Jeże są największymi ssakami owadożernymi w naszym kraju. Długość głowy i tułowia osiąga 20-30 cm, posiadają krótki 2-5 cm ogonek, mogą ważyć 0,6 - 2 kg. Ich ubarwienie ma kolor szarobrunatny a po stronie brzusznej biało-szary lub brunatny.Jeże mają doskonaly zmysł słuchu i węchu. Ich niezbyt duże uszy są szerokie i dobrze wykształcone. Spiczasty, bardzo ruchliwy i zawsze wilgotny nos stanowi doskonały narząd czuciowy. Cechą specyficzną jeży jest to osobniki z tego gatunku zawsze najpierw wszystko obwąchują, sprawdzają i oceniają a dopiero potem decydują się na podjęcie działań. Głośno przy tym sapią i parskają, unosząc co jakiś czas swój ryjek. Wciągają w ten sposób powietrze aby poznać najbliższe otoczenie badanego przedmiotu.

Więcej o jeżu dowiesz się ze specjalnie przygotowanej infografiki, do której serdecznie odsyłamy.

 

Czy wiesz że…

1. Dawniej używano krwi, części ciała i prochów jeża do produkcji lekarstw. Tylna ćwiartka tułowia zwierzęcia zmieszana ze smołą lub żywicą miała działać na porost włosów;

2. Uważano, że jeż przynosił szczęście, jeśli zamieszkał w okolicy domostwa;

3. W Rzymie w IV w p.n.e. jeże były hodowane na mięso i igły, które wykorzystywano jako wrzeciono;

4. Igły jeża znalazły zastosowanie m.in. jako igły prosektoryjne. Zamocowane na wymionach bydła miały również odzwyczajać cielęta od picia mleka;

5. Sen zimowy jeża jest tak głęboki, że serce jego zamiast 181 uderzeń na minutę bije tylko 20 razy;

6. Jeśli spotkamy na spacerze jeża pamiętajmy, by go nie niepokoić i nie odciągać od ważnych czynności, w tym zdobywania pożywienia. Przestraszony lub zaniepokojony jeż zastyga w bezruchu zwinięty w kulkę na dłuższy czas. Pamiętajmy, że to zwierzęta prawnie chronione.

7. Istniejące od milionów lat jeże, bytujące współcześnie głównie w bliskim sąsiedztwie człowieka, nie są przystosowane do radzenie sobie z takimi jego wynalazkami jak pędzące o zmierzchu samochody czy kosiarki do trawy.